Curriculum Vitae
Parliamentary activity
2004-2008 (dep.)
legislative initiatives
motions
speaches
voting records
wealth declaration
interest declaration
 
You are here: Home page > Legislature 2004-2008 > Chamber of Deputies > Teodor Nițulescu Versiunea pentru printare

Teodor NIȚULESCU
Parliamentary activity in legislature 2004-2008

DEPUTY
Constituency no.36 TELEORMAN
start of the mandate: 17 december 2004 - HCD nr.36/2004

Political party:
PSD-Social Democratic Party - until jun. 2006
 
independent  - since jun. 2006
 - until oct. 2006
PSD-Social Democratic Party - since oct. 2006
 - until sep. 2007
PC-Conservator Party - since sep. 2007

Parliamentary group:
Parliamentary group of the Social Democrat Party - until jun. 2006
Parliamentary Group PRM (Great Romania) - since jun. 2006
 - until oct. 2006
Parliamentary group of the Social Democrat Party - since oct. 2006
 - until sep. 2007
Parliamentary group of the Conservator Party - since sep. 2007

Standing committees
Committee for Budget, Finance, and, Banks - Vice-Chairperson (since nov. 2007)
Committee for the Investigation of Abuses, Corrupt Practices, and for Petitions (sep. - nov. 2007)
Committee for Industries and Services (until sep. 2007)

Inquiry committees - joint
(until jun. 2007)

Parliamentary delegations:
Delegation of the Parliament of Romania to the Parliamentary Assembly of the Black Sea Economic Cooperation - until mar. 2006 member

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with State of Israel 
 Friendship parliamentary group with Federal Republic of Germany 
 Friendship parliamentary group with the Republic of Macedonia 

Parliamentary activity in figures:
Speaches:6 (in 6 plenary sittings)
Political declarations:1
Legislative initiatives: 10, din care 1 promulgata lege
Motions: 5

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania monday, 18 november 2019, 23:33
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro