Curriculum Vitae
Parliamentary activity
2008-2012 (dep.)
legislative initiatives
questions & interpellations
motions
speaches
voting records
wealth declaration
interest declaration
 
You are here: Home page > Legislature 2008-2012 > Chamber of Deputies > Claudiu Țaga Versiunea pentru printare

Claudiu ȚAGA
Parliamentary activity in legislature 2008-2012

DEPUTY
Constituency no.37 TIMIS, uninominal college no.8

Political party:
PNL-National Liberal Party - until dec. 2010
 
independent  - since dec. 2010

Parliamentary group:
The parliamentary group of the National Liberal Party - until dec. 2010
The parliamentary group of non affiliated MPs - since feb. 2011
 - until sep. 2011
The progressist parliamentary group - since sep. 2011 Secretary - since mar. 2012

Standing committees
Committee for Defence Public Order, and National Security (since mar. 2011)
Committee for Public Administration Territorial Planning (oct. 2009 - mar. 2011)
Committee for Health and Family (until oct. 2009)

Inquiry committees
- Secretary

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Albania - since mar. 2010
 Friendship parliamentary group with Republic of Iraq 
 Friendship parliamentary group with Latvia - since mar. 2010
 Friendship parliamentary group with the Republic of Macedonia - since mar. 2010

Parliamentary activity in figures:
Speaches:3 (in 3 plenary sittings)
Legislative initiatives: 30, din care 1 promulgata lege
Questions & Interpellations: 2
Motions: 14

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania monday, 9 december 2019, 17:51
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro