Curriculum Vitae
Activitate parlamentară
2012-2016 (dep.)
inițiative legislative
întrebări și interpelări
luări de cuvânt în plen
votul electronic
declarație de avere
declarație de interese
www.constantinradulescu.ro
 
Sunteti în sectiunea: Prima pagina > Legislatura 2012-2016 > Camera Deputaților > Constantin Rădulescu > Curriculum Vitae Versiunea pentru printare

Constantin RĂDULESCU
Curriculum Vitae

Date biografice

  • Data și locul nașterii: 17.01.1976 Rm. Vâlcea, Județul Vâlcea
  • Stare Civilă: Căsătorit

Studii și specializări

  • Mai 2015:
    MINISTERUL APĂRĂRII NAȚIONALE Universitatea Națională de Apărare “Carol I”, Colegiul Național de Apărare
    Curs postuniversitar de formare și dezvoltare profesională continuă în domeniul securității și apărării naționale: SECURITATE ȘI BUNĂ GUVERNARE
  • Iunie 2009:
    Casa Națională de Asigurări de Sănătate București, Curs - Management în Sistemul Asigurărilor Sociale de Sănătate
  • 2007 - 2009:
    Universitatea Constantin Brâncoveanu, Diplomă de Master în domeniul Business Management
  • 1995 - 1999:
    Academia de Științe Economice București, Diplomă de Licență în domeniul Științelor Economice
  • 1991 - 1995:
    Grup Școlar Industrial Construcții Montaj Nr. 6, Diplomă de Bacalaureat

Activitate profesională

  • Martie 2010 - noiembrie 2012 : S.C Servcet S.A Vâlcea, Economist, Director Executiv
  • Aprilie 2009 - februarie 2010, Casa Județeană de Asigurări de Sănătate Vâlcea ( CAS Vâlcea ) - Președinte - Director General
  • 2008 - 2009 , S.C Athoscom Vâlcea - Director General
  • 2007 - 2008, S.C Credit Promo S.R.L Vâlcea, Director General
  • 2006 - 2008, S.C Credit Promo S.R.L Vâlcea, Director General Adjunct
  • 2000 - 2006, SC Antares SRL Vâlcea, Succesiv conform repartizării atribuțiilor:
    - Economist - Departament marketing, dezvoltare, vânzări, Director marketing ,
    - Director relații publice și comunicare
  • 1996 - 2000 , Camera Deputaților Circumscripția Electorală Nr. 40 Vâlcea- Referent, Consilier Parlamentar
  • 1994 - 1998, RTV Vâlcea 1, Râmnicu Vâlcea,- Reporter, redactor
  • 1998 - S.C. Rodcorex S.R.L Râmnicu Vâlcea - Administrator, Director General

Funcții, activități într-un partid politic

  • Decembrie 2014 - prezent - Președinte Interimar al Organizației Județene PSD Vâlcea
  • Aprilie 2013- Decembrie 2014 - Președinte Executiv al Organizației Județene PSD Vâlcea
  • Membru PSD (PDSR) din august 1994
    - participant la procesul de constituire a primei structuri de tineret în cadrul PSD (PDSR )
  • Activitate politică: În cei 20 ani de activitate în cadrul PSD (PDSR):
    - La nivel județean:
  • membru PDSR, Președinte Liga Studenților PDSR, Vicepreședinte Organizația de Tineret PDSR Vâlcea, Președinte TSD Vâlcea, Vicepreședinte PSD Vâlcea.
    - La nivel Național:
  • Membru Consiliul Național PSD
  • Membru Comitetul Executiv Național PSD
  • Vicepreședinte Organizația Națională TSD
  • Secretar Organizația Națională TSD

Funcții, activități într-o organizație din administrația publică centrală sau locală

  • Iunie 2015 - prezent: Membru în Comitetului Director din cadrul Grupului Român al Uniunii Interparlamentare
  • Decembrie 2012 - prezent: Membru al Comisiei pentru Sănătate și Familie
  • Decembrie 2012 - prezent: Membru al Grupului de prietenie cu Parlamentul Irlandei și Republicii Federative a Braziliei
  • Decembrie 2012: Membru al Grupului Parlamentar Partidului Social Democrat
  • Decembrie 2012 - prezent - Prezent DEPUTAT - PARLAMENTUL ROMÂNIEI - Colegiul Uninominal Nr.2 Râmnicu Vâlcea Sud
  • 2012: Consilier Județean, Consiliul Județean Vâlcea,
    Activitate: Președinte Comisia Buget-Finanțe.
  • 2008 - 2012: Consilier Județean , Consiliul Județean Vâlcea
    Activitate: Președinte Comisia pentru Relația cu Societatea Civilă și Instituțiile Deconcentrate ale statului, Președinte Consiliul de Administrație al Spitalului Județean de Urgență Vâlcea
  • 2004 - 2008: Consilier Județean , Consiliul Județean Vâlcea
    Activitate: Secretar Comisia pentru Urbanism Lucrări Publice, Președinte Comisia pentru Urbanism Lucrări Publice, Membru Comisia pentru Programe, Prognoze Economico - Sociale, Membru în Consiliul Consultativ Spitalul Județean Vâlcea.
  • 2000 - 2004: Consilier Local, Primăria Municipiului Râmnicu Vâlcea
    Activitate: Secretar Comisia Juridică, apărare, ordine publică Consiliul Municipal Râmnicu Vâlcea, Membru Comisia de negociere pentru vânzarea unor spații către societăți comerciale conform legii.

Activitate civică

  • Membru LIONS CLUB România
  • 2012 Secretar LIONS CLUB Vâlcea District 124
22.06.2015

Adresa poștală: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, București joi, 4 iunie 2020, 22:35
Telefoane (centrala): (021)3160300, (021)4141111
E-mail: webmaster@cdep.ro