Curriculum Vitae
Parliamentary activity
2012-2016 (dep.)
legislative initiatives
questions & interpellations
speaches
voting records
wealth declaration
interest declaration
www.constantinradulescu.ro
 
You are here: Home page > Legislature 2012-2016 > Chamber of Deputies > Constantin Rădulescu Versiunea pentru printare

Constantin RĂDULESCU
Parliamentary activity in legislature 2012-2016

DEPUTY
Constituency no.40 VALCEA, uninominal college no.2
end of the mandate: 7 july 2016 - resignation

Political party:
PSD-Social Democratic Party 

Parliamentary group:
The parliamentary group of the Social Democrat Party - until jul. 2016 Vice-Leader - since feb. 2016
 - until jul. 2016

Standing committees
Committee for Health and Family

Parliamentary delegations:
Executive Board of the Romanian Group to the Inter-Parliamentary Union - since jun. 2015
 - until jul. 2016
 member

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Ireland - until jul. 2016
 Friendship parliamentary group with Brazil - until jul. 2016

Parliamentary activity in figures:
Speaches:10 (in 10 plenary sittings)
Political declarations:7
Legislative initiatives: 74, din care 15 promulgate legi
Questions & Interpellations: 33

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania wednesday, 8 april 2020, 16:38
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro