Curriculum Vitae
Press releases
Parliamentary activity
2020-present (dep.)
2016-2020 (dep.)
legislative initiatives
questions & interpellations
motions
speaches
voting records
wealth declaration
interest declaration
 
You are here: Home page > Legislature 2016-2020 > Chamber of Deputies > Emanuel-Dumitru Ungureanu Versiunea pentru printare

Emanuel-Dumitru UNGUREANU
Parliamentary activity in legislature 2016-2020

DEPUTY
Constituency no.13 CLUJ
start of the mandate: 21 december 2016 - HCD nr.122/2016
end of the mandate: 18 december 2020 - resignation

Political party:
USR-Union to Save Romania 

Parliamentary group:
The parliamentary group of the Union to Save Romania - until dec. 2020 Vice-Leader - since sep. 2019
 - until dec. 2020

Standing committees
Committee for Health and Family - Vice-Chairperson

Inquiry committees - joint
- Vice-Chairperson
- Vice-Chairperson

Groupes parlementaires travaillants - joint
Cancer fighting group

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Republic of Iraq - until dec. 2020 Chairperson
 Friendship parliamentary group with Serbia - until dec. 2020
 Friendship parliamentary group with Republic of India - until dec. 2020
 Friendship parliamentary group with Kingdom of Spain - until dec. 2020
 Friendship parliamentary group with State of Kuwait - until dec. 2020

Parliamentary activity in figures:
Speaches:104 (in 73 plenary sittings)
Political declarations:6
Legislative initiatives: 144, din care 34 promulgate legi
Questions & Interpellations: 137
Motions: 14

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania wednesday, 16 june 2021, 17:52
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro