Curriculum Vitae
Parliamentary activity
2004-2008 (dep.)
2000-2004 (dep.)
1996-2000 (dep.)
legislative initiatives
speaches
 
You are here: Home page > Legislature 1996-2000 > Chamber of Deputies > Corneliu Ciontu Versiunea pentru printare

Corneliu CIONTU
Parliamentary activity in legislature 1996-2000

DEPUTY
Constituency no.41 BUCURESTI

Member of the Standing Bureau
parliamentary session:sep. - nov. 2000 - Secretary
 feb. - jun. 1999 
 sep. - dec. 1998 
 feb. - jun. 1998 
 sep. - dec. 1997 
 feb. - jun. 1997 - Quaestor
 nov. - dec. 1996 

Political party:
PRM-Great Romania Party

Parliamentary group:
Parliamentary group of the Great Romania Party 

Standing committees
Committee for the Investigation of Abuses, Corrupt Practices, and for Petitions (sep. 1999 - sep. 2000)

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Belarus - since feb. 1997
 Friendship parliamentary group with Republic of Peru - since feb. 1997 Chairperson

Parliamentary activity in figures:
Speaches:33 (in 30 plenary sittings)
Political declarations:5
Legislative initiatives: 4

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania tuesday, 22 october 2019, 17:35
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro