Curriculum Vitae
Parliamentary activity
2008-2012 (dep.)
legislative initiatives
questions & interpellations
motions
speaches
voting records
wealth declaration
interest declaration
 
You are here: Home page > Legislature 2008-2012 > Chamber of Deputies > Florin Țurcanu Versiunea pentru printare

Florin ȚURCANU
Parliamentary activity in legislature 2008-2012

DEPUTY
Constituency no.7 BOTOSANI, uninominal college no.3
end of the mandate: 15 june 2012 - resignation - HCD nr.20/2012

Political party:
PNL-National Liberal Party 

Parliamentary group:
The parliamentary group of the National Liberal Party 

Standing committees
Committee for Agriculture, Forestry, Food Industry and Specific Services

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Republic of Cyprus - since mar. 2010
 - until jun. 2012
 Friendship parliamentary group with Islamic Republic of Pakistan - since mar. 2010
 - until jun. 2012
 Friendship parliamentary group with Denmark - since mar. 2010
 - until jun. 2012

Parliamentary activity in figures:
Speaches:45 (in 42 plenary sittings)
Political declarations:44
Legislative initiatives: 25, din care 3 promulgate legi
Questions & Interpellations: 36
Motions: 20

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania tuesday, 22 october 2019, 2:16
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro