Lia Olguța VASILESCU
Sinteza activitatii parlamentare în legislatura 2016-2020

DEPUTAT
aleasa deputat în circumscriptia electorala nr.17 DOLJ
data validarii: 21 decembrie 2016 - HCD nr.122/2016
data încetarii mandatului: 14 octombrie 2020 - demisie - HCD nr.50/2020
înlocuit de: George-Cristian Mitricof

Membru al Biroului Permanent
în sesiunea parlamentara:sep. - dec. 2020 - Secretar - până în oct. 2020
 feb. - sep. 2020 
 sep. 2019 - feb. 2020 
 feb. - sep. 2019  - din mar. 2019

Formatiunea politica:
PSD-Partidul Social Democrat 

Grupul parlamentar:
Grupul parlamentar al Partidului Social Democrat 

Comisii permanente
Comisia pentru muncă și protecție socială (din feb. 2017)
Comisia pentru apărare, ordine publică și siguranță națională (până în feb. 2017)

Comisii de ancheta comune
Comisia parlamentară de anchetă pentru investigarea eventualelor nereguli și fraude semnalate în spațiul public cu ocazia derulării procesului electoral la alegerile din 26 mai 2019 - Președinte

Grupuri de prietenie cu Parlamentele altor state:
 Grupul parlamentar de prietenie cu Republica Populară Chineză - până în oct. 2020
 Grupul parlamentar de prietenie cu Regatul Norvegiei - până în oct. 2020
 Grupul parlamentar de prietenie cu Republica Malta - până în oct. 2020
 Grupul parlamentar de prietenie cu Republica Elenă - până în oct. 2020