Mihai Dorin DRECIN
Parliamentary activity in legislature 1996-2000

DEPUTY
Constituency no.5 BIHOR

Political party:
 
PUNR-Romanian National Unity Party

Parliamentary group:
Parliamentary group of the Romanian National Unity Party  Vice-Leader - since sep. 1997
 - until sep. 1999

Standing committees
Committee for Education (until dec. 1997)

Standing committees - joint
The Joint Standing Committee of the Chamber of Deputies and the Senate for the exercise of parliamentary control over the activity of the Romanian Intelligence Service SRI (since dec. 1997)

Special committees
(since apr. 1997)

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Hellenic Republic - since feb. 1997
 Friendship parliamentary group with Hungary - since feb. 1997