Curriculum Vitae
Parliamentary activity
2008-2012 (dep.)
legislative initiatives
questions & interpellations
motions
speaches
voting records
wealth declaration
interest declaration
2004-2008 (dep.)
 
You are here: Home page > Legislature 2008-2012 > Chamber of Deputies > Horea-Dorin Uioreanu Versiunea pentru printare

Horea-Dorin UIOREANU
Parliamentary activity in legislature 2008-2012

DEPUTY
Constituency no.13 CLUJ, uninominal college no.5
end of the mandate: 26 june 2012 - resignation

Political party:
PNL-National Liberal Party 

Parliamentary group:
The parliamentary group of the National Liberal Party - until jun. 2012 Vice-Leader

Standing committees
Committee for Human Rights, Cults and National Minorities Issues (since may 2012)
The Committee for Romanian Communities Living Abroad
Committee for Culture, Arts, Mass Information Means (mar. 2011 - may 2012)
Committee for Budget, Finance, and, Banks (until mar. 2011)

Standing committees - joint
- Chairperson

Parliamentary delegations:
Delegation to the OSCE Parliamentary Assembly - until jun. 2009 substitute member - until jun. 2012

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Islamic Republic of Iran - since mar. 2010
 - until jun. 2012
 Chairperson
 Friendship parliamentary group with Kingdom of Sweden - since mar. 2010
 - until jun. 2012
 Friendship parliamentary group with Lebanese Republic - since mar. 2010
 - until jun. 2012
 Vice-Chairperson
 Friendship parliamentary group with Republic of Indonezia - since mar. 2010
 - until jun. 2012
 Vice-Chairperson

Parliamentary activity in figures:
Speaches:133 (in 120 plenary sittings)
Political declarations:99
Legislative initiatives: 59, din care 6 promulgate legi
Questions & Interpellations: 41
Motions: 20

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania saturday, 21 september 2019, 16:43
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro