Curriculum Vitae
Parliamentary activity
1996-2000 (dep.)
legislative initiatives
questions & interpellations
speaches
1992-1996 (dep.)
1990-1992 (dep.)
 
You are here: Home page > Legislature 1996-2000 > Chamber of Deputies > Ioan Gavra Versiunea pentru printare

Ioan GAVRA
Parliamentary activity in legislature 1996-2000

DEPUTY
Constituency no.13 CLUJ

Member of the Standing Bureau
parliamentary session:feb. - jun. 1997 - Secretary
 nov. - dec. 1996 
 feb. - jun. 1998 - Quaestor
 sep. - dec. 1997 

Political party:
 
PUNR-Romanian National Unity Party

Parliamentary group:
Parliamentary group of the Romanian National Unity Party  Leader - since sep. 1998

Standing committees
Committee for Legal Matters, Discipline, and Immunities (since sep. 1998)

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Lebanese Republic - since feb. 1997
 Friendship parliamentary group with Czech Republic - since feb. 1997

Parliamentary activity in figures:
Speaches:407 (in 280 plenary sittings)
Political declarations:12
Legislative initiatives: 17
Questions & Interpellations: 8

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania sunday, 15 december 2019, 12:28
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro