Octavian-Mircea PURCELD
Parliamentary activity in legislature 2004-2008

DEPUTY
Constituency no.37 TIMIS
start of the mandate: 17 december 2004 - HCD nr.36/2004

Political party:
PRM-Great Romania Party

Parliamentary group:
Parliamentary Group PRM (Great Romania)  Vice-Leader - until feb. 2008
   Leader - since feb. 2008

Standing committees
Committee for Economic Policy, Reform, and Privatization - Vice-Chairperson

Inquiry committees
- Vice-Chairperson

Inquiry committees - joint

Parliamentary delegations:
Delegation to the Western European Union Assembly - since dec. 2005 substitute member

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with United Mexican States - since dec. 2007 Secretary
 Friendship parliamentary group with Bulgaria 
 Friendship parliamentary group with Georgia  Chairperson