Parliamentary activity
1996-2000 (dep.)
legislative initiatives
questions & interpellations
 
You are here: Home page > Legislature 1996-2000 > Chamber of Deputies > Claudiu Costel Pavelescu Versiunea pentru printare

Claudiu Costel PAVELESCU
Parliamentary activity in legislature 1996-2000

DEPUTY
Constituency no.12 CALARASI

Political party:
 
PNTCD-National Peasant-Christian and Democratic Party

Parliamentary group:
Parliamentary group National Peasant Christian and Democratic Party Civic-Ecologist 

Standing committees
Committee for Legal Matters, Discipline, and Immunities (since feb. 2000)
Committee for Education (until feb. 2000)

Other commisions
Validation Committee (since nov. 1996)

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Kingdom of Spain - since feb. 1997
 Friendship parliamentary group with Bulgaria - since feb. 1997

Parliamentary activity in figures:
Legislative initiatives: 3
Questions & Interpellations: 4

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania wednesday, 30 november 2022, 18:36
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro