Curriculum Vitae
Parliamentary activity
1992-1996 (dep.)
questions & interpellations
speaches
 
You are here: Home page > Legislature 1992-1996 > Chamber of Deputies > Gheorghe Toduț Versiunea pentru printare

Gheorghe TODUȚ
Parliamentary activity in legislature 1992-1996

DEPUTY
Constituency no.31 SATU-MARE

Member of the Standing Bureau
parliamentary session:feb. - jun. 1994 - Secretary
 sep. - dec. 1993 
 feb. - jun. 1993 
 oct. - dec. 1992 

Political party:
 
PL'93-Liberal Party - 1993

Parliamentary group:
Parliamentary group of the Liberal Party 1993 and the Civic Alliance Party 

Standing committees
Committee for Legal Matters, Discipline, and Immunities (since sep. 1994) - Secretary (since feb. 1996)

Special committees

Parliamentary activity in figures:
Speaches:2 (in 2 plenary sittings)
Questions & Interpellations: 9

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania thursday, 29 october 2020, 3:40
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro