Curriculum Vitae
Activitate parlamentară
2004-2008 (dep.)
inițiative legislative
întrebări și interpelări
moțiuni
luări de cuvânt în plen
votul electronic
declarație de avere
declarație de interese
2000-2004 (sen.)
 
Sunteti în sectiunea: Prima pagina > Legislatura 2004-2008 > Camera Deputaților > Ioan Aurel Rus > Curriculum Vitae Versiunea pentru printare

Ioan Aurel RUS
Curriculum Vitae

Date biografice

  • Data și locul nașterii: 01.01.1958 - Cristeștii Cileului, județul Bistrița-Năsăud;
  • Stare civilă: căsătorit - 3 copii.

Studii și specializări

  • 2000 - Absolvit Academia de Teologie;
  • În prezent - doctorand.

Activitate profesională

  • 01.09.1978 - 11.12.2000 preot paroh;
  • 12.12.2000 - 12.12.2004 senator;
  • 13.12.2004 - deputat.

Funcții, activități într-un partid politic

  • 01.12.2000 - vicepreședinte Filiala P.R.M. - Bistrița-Năsăud;
  • 26.02.2002 - primvicepreședinte Filiala P.R.M. - Bistrița-Năsăud;
  • 28.06.2004 - președinte Filiala P.R.M. - Bistrița-Năsăud.

Funcții, activități într-o organizație din administrația publică centrală sau locală

  • 1992 - 1996 consilier local;
  • 1996 - 2000 consilier local.

Funcții, activități parlamentare anterioare

  • 2000 - 2004 senator.
13.12.2004

Adresa poștală: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, București duminică, 19 ianuarie 2020, 7:15
Telefoane (centrala): (021)3160300, (021)4141111
E-mail: webmaster@cdep.ro