Curriculum Vitae
Press releases
Parliamentary activity
2016-2020 (dep.)
legislative initiatives
questions & interpellations
motions
speaches
voting records
wealth declaration
interest declaration
Tel. contact: 0725.109.743
 
You are here: Home page > Legislature 2016-2020 > Chamber of Deputies > Cornel Zainea Versiunea pentru printare

Cornel ZAINEA
Parliamentary activity in legislature 2016-2020

DEPUTY
Constituency no.25 ILFOV
start of the mandate: 21 december 2016 - HCD nr.122/2016
end of the mandate: 8 october 2020 - resignation - HCD nr.38/2020
replaced by: Ciprian Necula

Political party:
USR-Union to Save Romania 

Parliamentary group:
The parliamentary group of the Union to Save Romania - until oct. 2020 Secretary - since sep. 2018
 - until feb. 2020

Standing committees
Committee for information technologies and communications (sep. 2018 - oct. 2020) - Chairperson (since feb. 2020)
(until oct. 2020)

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Kingdom of Sweden - since feb. 2018
 - until oct. 2020
 Friendship parliamentary group with Portuguese Republic - until oct. 2020

Parliamentary activity in figures:
Speaches:58 (in 44 plenary sittings)
Political declarations:4
Legislative initiatives: 148, din care 24 promulgate legi
Questions & Interpellations: 123
Motions: 13

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania saturday, 27 february 2021, 20:36
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro