Curriculum Vitae
Parliamentary activity
2004-2008 (dep.)
2000-2004 (dep.)
1996-2000 (dep.)
legislative initiatives
questions & interpellations
speaches
 
You are here: Home page > Legislature 1996-2000 > Chamber of Deputies > Valentin Adrian Iliescu Versiunea pentru printare

Valentin Adrian ILIESCU
Parliamentary activity in legislature 1996-2000

DEPUTY
Constituency no.41 BUCURESTI

Political party:
 
PUNR-Romanian National Unity Party - until oct. 1999
 
independent 

Parliamentary group:
Parliamentary group of the Romanian National Unity Party - until oct. 1999
Parliamentary group of the Social Democracy Party from Romania - since feb. 2000

Standing committees
Committee for Labour and Social Protection - Chairperson (until oct. 1999)

Other commisions
Validation Committee (since nov. 1996)

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Republic of Finland - since feb. 1997
 Friendship parliamentary group with Belgium - since feb. 1997

Parliamentary activity in figures:
Speaches:113 (in 86 plenary sittings)
Political declarations:5
Legislative initiatives: 10, din care 1 promulgata lege
Questions & Interpellations: 1

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania wednesday, 11 december 2019, 2:36
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro