Curriculum Vitae
Press releases
Parliamentary activity
2012-2016 (dep.)
legislative initiatives
questions & interpellations
motions
speaches
voting records
wealth declaration
interest declaration
2008-2012 (dep.)
2004-2008 (dep.)
 
You are here: Home page > Legislature 2012-2016 > Chamber of Deputies > Adrian George Scutaru Versiunea pentru printare

Adrian George SCUTARU
Parliamentary activity in legislature 2012-2016

DEPUTY
Constituency no.10 BUZAU, uninominal college no.1
end of the mandate: 19 december 2014 - resignation - HCD nr.67/2014

Political party:
PNL-National Liberal Party 

Parliamentary group:
The parliamentary group of the National Liberal Party - until dec. 2014 Vice-Leader - since sep. 2013
 - until oct. 2013
   Leader - since oct. 2013
 - until dec. 2014

Standing committees
Committee for Defence Public Order, and National Security - Vice-Chairperson (until oct. 2013)

Special committees - joint

Parliamentary delegations:
Delegation to the NATO Parliamentary Assembly - until dec. 2014 member

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Georgia - until dec. 2014
 Friendship parliamentary group with Russian Federation - until dec. 2014
 Friendship parliamentary group with Hellenic Republic - until dec. 2014

Parliamentary activity in figures:
Speaches:58 (in 44 plenary sittings)
Political declarations:6
Legislative initiatives: 40, din care 12 promulgate legi
Questions & Interpellations: 25
Motions: 7

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania friday, 24 january 2020, 10:55
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro