Parliamentary activity
2000-2004 (sen.)
legislative initiatives
mediation committees
speaches
 
You are here: Home page > Legislature 2000-2004 > Senate > Cornel Filipescu Versiunea pentru printare

Cornel FILIPESCU
Parliamentary activity in legislature 2000-2004

SENATOR
Constituency no.1 ALBA

Political party:
PDSR-Social Democracy Party of Romania - until jun. 2001
PSD-Social Democratic Party - since jun. 2001
 - until jun. 2004
PD-Democratic Party - since jun. 2004

Parliamentary group:
Parliamentary group of the Social Democrat Party - until jun. 2004
Parliamentary group of the Democrat Party - since aug. 2004 Secretary

Standing committees

(until dec. 2002)

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Croatia  Vice-Chairperson
 Friendship parliamentary group with Czech Republic 
 Friendship parliamentary group with Portuguese Republic 

Parliamentary activity in figures:
Speaches:13 (in 11 plenary sittings)
Political declarations:1
Legislative initiatives: 8, din care 2 promulgate legi
Member of the10 mediation committees

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania monday, 27 january 2020, 21:36
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro