Curriculum Vitae
Press releases
Statements and speeches
Parliamentary activity
2012-2016 (dep.)
legislative initiatives
questions & interpellations
motions
speaches
voting records
wealth declaration
interest declaration
www.florinsecara.ro
 
You are here: Home page > Legislature 2012-2016 > Chamber of Deputies > Florin Mihail Secarã Versiunea pentru printare

Florin Mihail SECARÃ
Parliamentary activity in legislature 2012-2016

DEPUTY
Constituency no.41 VRANCEA, uninominal college no.6

Political party:
PDL-Democratic Liberal Party - until feb. 2014
 
independent  - since feb. 2014
 - until aug. 2014
UNPR-Uniunea Nationala pentru Progresul Romaniei - since aug. 2014
 - until mar. 2015
PNL-National Liberal Party - since mar. 2015

Parliamentary group:
The parliamentary group of the Democrat Liberal Party - until feb. 2014
The parliamentary group of the Social Democrat Party - since aug. 2014
 - until mar. 2015
The parliamentary group of the National Liberal Party - since mar. 2015

Standing committees
Committee for Defence Public Order, and National Security (since apr. 2013)
The Committee on European Affairs (until may 2013) - Vice-Chairperson

Standing committees - joint
The Joint Standing Committee of the Chamber of Deputies and the Senate for the exercise of parliamentary control over the activity of the Foreign Intelligent Service SIE (apr. 2013 - apr. 2014) - Secretary

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Federal Republic of Germany - until jun. 2014
 Friendship parliamentary group with Hellenic Republic 
 Friendship parliamentary group with Australia 

Parliamentary activity in figures:
Speaches:65 (in 64 plenary sittings)
Political declarations:59
Legislative initiatives: 66, din care 6 promulgate legi
Questions & Interpellations: 108
Motions: 15

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania wednesday, 20 november 2019, 0:53
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro