Parliamentary activity
2004-2008 (dep.)
legislative initiatives
questions & interpellations
speaches
voting records
wealth declaration
interest declaration
 
You are here: Home page > Legislature 2004-2008 > Chamber of Deputies > Monica-Mihaela ªtirbu Versiunea pentru printare

Monica-Mihaela ªTIRBU
Parliamentary activity in legislature 2004-2008

DEPUTY
Constituency no.16 DAMBOVITA
start of the mandate: 29 june 2005
replaces: Octavian-Claudiu Radu
end of the mandate: 6 february 2007 - resignation - HCD nr.2/2007
replaced by: Gabriel Plaiasu

Political party:
PNL-National Liberal Party 

Parliamentary group:
Parliamentary group of the National Liberal Party 

Standing committees
Committee for Industries and Services (since dec. 2006)
Committee for information technologies and communications - Secretary (since sep. 2005)
Committee for Human Rights, Cults and National Minorities Issues (dec. 2005 - dec. 2006)

Parliamentary activity in figures:
Speaches:4 (in 4 plenary sittings)
Political declarations:2
Legislative initiatives: 12, din care 3 promulgate legi
Questions & Interpellations: 26

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania wednesday, 19 february 2020, 6:00
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro