Marin BOBEȘ
Sinteza activitatii parlamentare în legislatura 2008-2012

DEPUTAT
ales deputat în circumscriptia electorala nr.30 OLT, colegiul uninominal nr.3
pe listele Alianței Politice Partidul Social Democrat + Partidul Conservator

Formatiunea politica:
PSD-Partidul Social Democrat - până în oct. 2009
 
independent  - din oct. 2009
 - până în feb. 2010
PDL-Partidul Democrat Liberal - din feb. 2010
 - până în sep. 2011
PSD-Partidul Social Democrat - din sep. 2011

Grupul parlamentar:
Grupul parlamentar al Partidului Social Democrat - până în oct. 2009
Grupul parlamentar al Partidului Democrat-Liberal - din oct. 2009
 - până în noi. 2009
  - din feb. 2010
 - până în sep. 2011
Grupul parlamentar al Partidului Social Democrat - din sep. 2011

Comisii permanente
Comisia pentru cultură, arte, mijloace de informare în masă (din oct. 2011)
Comisia pentru administrație publică și amenajarea teritoriului (dec. 2009 - oct. 2011)
Comisia pentru administrație publică și amenajarea teritoriului (până în noi. 2009)

Grupuri de prietenie cu Parlamentele altor state:
 Grupul parlamentar de prietenie cu Republica Filipine  Secretar - până în mar. 2010
 Grupul parlamentar de prietenie cu Republica Ecuador - din mar. 2010
 Grupul parlamentar de prietenie cu Republica Costa Rica 
 Grupul parlamentar de prietenie cu Irlanda - din mar. 2010
 Grupul parlamentar de prietenie cu Regatul Norvegiei