Alina TEIȘ
Sinteza activitatii parlamentare în legislatura 2016-2020

DEPUTAT
aleasa deputat în circumscriptia electorala nr.27 MEHEDINȚI
data validarii: 4 septembrie 2017 - HCD nr.65/2017
înlocuieste pe: Constantin Trușcă

Formatiunea politica:
PSD-Partidul Social Democrat - până în iun. 2020

Grupul parlamentar:
Grupul parlamentar al Partidului Social Democrat - din sep. 2017
 - până în iun. 2020
Grupul parlamentar PRO România - din iun. 2020 Vicelider - din sep. 2020

Comisii permanente
Comisia pentru învățământ (din sep. 2017)
Comisia pentru egalitatea de șanse pentru femei și bărbați (din iun. 2018)

Comisii speciale comune
Comisia specială comună a Camerei Deputaților și Senatului pentru coordonarea activităților parlamentare necesare pregătirii Președinției Consiliului Uniunii Europene din primul semestru al anului 2019 (din oct. 2017)

Grupuri de prietenie cu Parlamentele altor state:
 Grupul parlamentar de prietenie cu Regatul Norvegiei - din mar. 2018 Vicepreședinte
 Grupul parlamentar de prietenie cu Republica Finlanda - din sep. 2017
 Grupul parlamentar de prietenie cu Republica Serbia - din sep. 2017