Varujan PAMBUCCIAN
Parliamentary activity in legislature 1996-2000

DEPUTY
elected la nivel national

Organization of the national minorities:
 
Armenians Union of Romania

Parliamentary group:
Parliamentary group of the national minorities  Leader

Standing committees
Committee for Budget, Finance, and, Banks (since mar. 2000)
Committee for Labour and Social Protection (until mar. 2000)

Inquiry committees - joint
(since jun. 2000)

Groupes parlementaires travaillants
(since nov. 1999)

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Grand Duchy of Luxembourg - since nov. 1997 Chairperson
 Friendship parliamentary group with Republic of Finland - since feb. 1997
 Friendship parliamentary group with Belgium - since feb. 1997
 Friendship parliamentary group with Armenia - since may 1998 Chairperson