Gheorghe MARIN
Parliamentary activity in legislature 1996-2000

DEPUTY
Constituency no.3 ARGES
start of the mandate: 10 march 1997
replaces: Mihail Petre Georgescu

Political party:
 
PDSR-Social Democracy Party of Romania

Parliamentary group:
Parliamentary group of the Social Democracy Party from Romania 

Standing committees
Committee for Economic Policy, Reform, and Privatization (since apr. 1997)

Groupes parlementaires travaillants
(since nov. 1999)

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Grand Duchy of Luxembourg - since nov. 1997