Curriculum Vitae
Press releases
Parliamentary activity
2012-2016 (dep.)
legislative initiatives
questions & interpellations
motions
speaches
voting records
wealth declaration
interest declaration
2008-2012 (sen.)
2004-2008 (dep.)
2000-2004 (dep.)
 
You are here: Home page > Legislature 2012-2016 > Chamber of Deputies > Mihai Stănișoară Versiunea pentru printare

Mihai STĂNIȘOARĂ
Parliamentary activity in legislature 2012-2016

DEPUTY
Constituency no.27 MEHEDINTI, uninominal college no.1
end of the mandate: 29 april 2015 - resignation - HCD nr.38/2015

Political party:
PDL-Democratic Liberal Party - until mar. 2013
PNL-National Liberal Party - since mar. 2013
 - until jul. 2014
 
independent  - since jul. 2014

Parliamentary group:
The parliamentary group of the Democrat Liberal Party - until mar. 2013 Leader
The parliamentary group of the National Liberal Party - since mar. 2013
 - until jul. 2014
Conservative Party Parliamentary Group - since sep. 2014
 - until apr. 2015

Standing committees
Committee for Defence Public Order, and National Security

Standing committees - joint
The Joint Standing Committee of the Chamber of Deputies and the Senate for the exercise of parliamentary control over the activity of the Foreign Intelligent Service SIE (until apr. 2013) - Secretary

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Serbia - until apr. 2015

Parliamentary activity in figures:
Speaches:23 (in 15 plenary sittings)
Political declarations:6
Legislative initiatives: 7, din care 1 promulgata lege
Questions & Interpellations: 6
Motions: 2

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania friday, 13 december 2019, 4:43
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro