Curriculum Vitae
Parliamentary activity
2000-2004 (dep.)
legislative initiatives
mediation committees
questions & interpellations
motions
speaches
wealth declaration
interest declaration
 
You are here: Home page > Legislature 2000-2004 > Chamber of Deputies > Napoleon Pop Versiunea pentru printare

Napoleon POP
Parliamentary activity in legislature 2000-2004

DEPUTY
Constituency no.42 BUCURESTI
start of the mandate: 28 december 2000
replaces: Theodor Dumitru Stolojan
end of the mandate: 11 october 2004 - resignation
replaced by: Mircea Ciopraga

Political party:
PNL-National Liberal Party 

Parliamentary group:
Parliamentary group of the National Liberal Party - since dec. 2000
 - until oct. 2004
 Vice-Leader - since feb. 2002
 - until sep. 2002
   Vice-Leader - since sep. 2004
 - until oct. 2004

Standing committees
Committee for Labour and Social Protection (since oct. 2003)
Committee for Economic Policy, Reform, and Privatization (until oct. 2003)

Parliamentary delegations:
Delegation to the Central European Initiative - Parliamentary Dimension - until oct. 2004 member
Delegation to the Western European Union Assembly - since mar. 2003
 - until oct. 2004
 member

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Islamic Republic of Iran - until oct. 2004
 Friendship parliamentary group with United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland - until oct. 2004

Parliamentary activity in figures:
Speaches:69 (in 65 plenary sittings)
Political declarations:53
Legislative initiatives: 20, din care 2 promulgate legi
Member of the19 mediation committees
Questions & Interpellations: 5
Motions: 11

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania tuesday, 10 december 2019, 12:41
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro