Curriculum Vitae
Parliamentary activity
2000-2004 (dep.)
legislative initiatives
mediation committees
questions & interpellations
speaches
wealth declaration
interest declaration
 
You are here: Home page > Legislature 2000-2004 > Chamber of Deputies > Aurel Daraban Versiunea pentru printare

Aurel DARABAN
Parliamentary activity in legislature 2000-2004

DEPUTY
Constituency no.14 CONSTANTA
start of the mandate: 18 january 2001
replaces: Octavian Stireanu
end of the mandate: 30 october 2004 - dead

Political party:
PDSR-Social Democracy Party of Romania - until jun. 2001
PSD-Social Democratic Party - since jun. 2001

Parliamentary group:
Parliamentary group of the Social Democrat Party 

Standing committees
Committee for Industries and Services (feb. 2001 - nov. 2004)

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Arab Republic of Egypt - until oct. 2004
 Friendship parliamentary group with South Africa - until oct. 2004

Parliamentary activity in figures:
Speaches:35 (in 31 plenary sittings)
Political declarations:20
Legislative initiatives: 5, din care 2 promulgate legi
Member of the37 mediation committees
Questions & Interpellations: 10

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania friday, 24 january 2020, 19:02
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro