Curriculum Vitae
Parliamentary activity
2012-2016 (dep.)
legislative initiatives
questions & interpellations
motions
speaches
voting records
wealth declaration
interest declaration
 
You are here: Home page > Legislature 2012-2016 > Chamber of Deputies > ªtefan-Bucur Stoica Versiunea pentru printare

ªtefan-Bucur STOICA
Parliamentary activity in legislature 2012-2016

DEPUTY
Constituency no.17 DOLJ, uninominal college no.8
end of the mandate: 15 october 2013 - of drept - HCD nr.58/2014

Political party:
PDL-Democratic Liberal Party 

Parliamentary group:
The parliamentary group of the Democrat Liberal Party 

Standing committees
Committee for Budget, Finance, and, Banks (since apr. 2013)
Committee for Economic Policy, Reform, and Privatization (until apr. 2013)

Special committees - joint
- deputy (since feb. 2013)

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Netherlands - since feb. 2013
 - until oct. 2013
 Friendship parliamentary group with United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland - until oct. 2013

Parliamentary activity in figures:
Speaches:16 (in 15 plenary sittings)
Political declarations:11
Legislative initiatives: 33, din care 2 promulgate legi
Questions & Interpellations: 9
Motions: 19

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania wednesday, 11 december 2019, 0:17
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro