Curriculum Vitae
Parliamentary activity
2000-2004 (dep.)
legislative initiatives
mediation committees
speaches
wealth declaration
interest declaration
 
You are here: Home page > Legislature 2000-2004 > Chamber of Deputies > Ion Nicolae Versiunea pentru printare

Ion NICOLAE
Parliamentary activity in legislature 2000-2004

DEPUTY
Constituency no.16 DAMBOVITA
start of the mandate: 6 february 2001
replaces: Aurel Cucu
end of the mandate: 10 july 2004 - resignation - HCD nr.15/2004
replaced by: Valentin Tiberiu Hossu

Political party:
PDSR-Social Democracy Party of Romania - until jun. 2001
PSD-Social Democratic Party - since jun. 2001

Parliamentary group:
Parliamentary group of the Social Democrat Party 

Standing committees
Committee for Public Administration Territorial Planning (since feb. 2001)

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Republic of Lithuania - until jul. 2004
 Friendship parliamentary group with Republic of Austria - until jul. 2004

Parliamentary activity in figures:
Speaches:3 (in 3 plenary sittings)
Legislative initiatives: 7, din care 5 promulgate legi
Member of the9 mediation committees

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania sunday, 17 november 2019, 6:23
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro