Parliamentary activity
1990-1992 (dep.)
 
You are here: Home page > Legislature 1990-1992 > Chamber of Deputies > Iosif Tocoian Versiunea pentru printare

Iosif TOCOIAN
Parliamentary activity in legislature 1990-1992

DEPUTY
Constituency no.5 BIHOR
start of the mandate: 18 june 1990
end of the mandate: 16 april 1992 - resignation - HCD nr.22/1992
replaced by: Ioan Balog

Political party:
 
FSN-National Salvation Front 

Parliamentary group:
Parliamentary group of the National Salvation Front 

Standing committees
Committee for Public Administration Territorial Planning

Other commisions
Validation Committee

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Hungary - until apr. 1992
 Friendship parliamentary group with Portuguese Republic - until apr. 1992
 Friendship parliamentary group with French Republic - National Assembly - until apr. 1992
 Friendship parliamentary group with Canada - until apr. 1992

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania friday, 6 december 2019, 22:44
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro