Curriculum Vitae
Parliamentary activity
1992-1996 (dep.)
speaches
 
You are here: Home page > Legislature 1992-1996 > Chamber of Deputies > Ion Danilescu Versiunea pentru printare

Ion DANILESCU
Parliamentary activity in legislature 1992-1996

DEPUTY
Constituency no.18 GALATI
start of the mandate: 16 november 1993
replaces: Dan-Lilion Gogoncea

Political party:
 
PDSR-Social Democracy Party of Romania - until apr. 1996
 
independent  - since apr. 1996

Parliamentary group:
Parliamentary group of the Social Democracy Party from Romania - since nov. 1993
 - until apr. 1996
Member non-attached - since apr. 1996

Standing committees
Committee for Health and Family

Parliamentary activity in figures:
Speaches:10 (in 10 plenary sittings)
Political declarations:4

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania sunday, 19 january 2020, 21:27
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro