Parliamentary activity
1990-1992 (dep.)
 
You are here: Home page > Legislature 1990-1992 > Chamber of Deputies > Marius-Mihail Tudor Versiunea pentru printare

Marius-Mihail TUDOR
Parliamentary activity in legislature 1990-1992

DEPUTY
Constituency no.36 TIMIS
start of the mandate: 18 june 1990
end of the mandate: 9 april 1992 - resignation - HCD nr.19/1992

Political party:
 
PER-Romanian Ecologist Party 

Parliamentary group:
Parliamentary group ecologist and social-democrat 

Standing committees
Committee for Industry and Services
Committee for Public Administration Territorial Planning

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with People's Republic of China - until apr. 1992
 Friendship parliamentary group with Kingdom of Thailand - until apr. 1992
 Friendship parliamentary group with Belgium - until apr. 1992
 Friendship parliamentary group with Republic of Venezuela - until apr. 1992
 Friendship parliamentary group with Kingdom of Spain - until apr. 1992

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania thursday, 27 february 2020, 5:06
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro