Parliamentary activity
2012-2016 (sen.)
2008-2012 (sen.)
2004-2008 (sen.)
1996-2000 (sen.)
1990-1992 (dep.)
 
You are here: Home page > Legislature 1990-1992 > Chamber of Deputies > Vasile Blaga Versiunea pentru printare

Vasile BLAGA
Parliamentary activity in legislature 1990-1992

DEPUTY
Constituency no.5 BIHOR
start of the mandate: 18 june 1990
end of the mandate: 14 february 1992 - resignation - HCD nr.7/1992
replaced by: Gavril Cheregi

Political party:
 
FSN-National Salvation Front 

Parliamentary group:
Parliamentary group of the National Salvation Front 

Standing committees - joint
Committee for Defence and Public Order

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Japan - until feb. 1992
 Friendship parliamentary group with Hungary - until feb. 1992
 Friendship parliamentary group with Portuguese Republic - until feb. 1992
 Friendship parliamentary group with Republic of Argentina - until feb. 1992
 Friendship parliamentary group with Republic of Korea - until feb. 1992

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania sunday, 15 december 2019, 4:25
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro