Curriculum Vitae
Press releases
Parliamentary activity
2012-2016 (dep.)
legislative initiatives
questions & interpellations
motions
speaches
voting records
wealth declaration
interest declaration
www.sorinteju.ro
 
You are here: Home page > Legislature 2012-2016 > Chamber of Deputies > Sorin Teju Versiunea pentru printare

Sorin TEJU
Parliamentary activity in legislature 2012-2016

DEPUTY
Constituency no.31 PRAHOVA, uninominal college no.5

Political party:
PNL-National Liberal Party - until jul. 2014
 
independent  - since jul. 2014

Parliamentary group:
The parliamentary group of the National Liberal Party - until jul. 2014
ALDE Parliamentary Group - since sep. 2014
 - until mar. 2016
The parliamentary group of the National Liberal Party - since mar. 2016
 - until oct. 2016
Member non-attached - since oct. 2016

Standing committees
The Committee for Romanian Communities Living Abroad (since sep. 2014) - Secretary (since nov. 2014)
The Committee on European Affairs (since jun. 2013)
Committee for Industries and Services (feb. - sep. 2014) - Secretary (feb. - sep. 2014)
Committee for Economic Policy, Reform, and Privatization (until feb. 2014)

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Republic of India 
 Friendship parliamentary group with Latvia 
 Friendship parliamentary group with Islamic Republic of Iran - since jun. 2014
 Friendship parliamentary group with Republic of Cuba 

Parliamentary activity in figures:
Speaches:18 (in 18 plenary sittings)
Political declarations:16
Legislative initiatives: 137, din care 23 promulgate legi
Questions & Interpellations: 8
Motions: 1

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania sunday, 17 november 2019, 7:35
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro