Parliamentary activity
1990-1992 (dep.)
 
You are here: Home page > Legislature 1990-1992 > Chamber of Deputies > Victor Vaida Versiunea pentru printare

Victor VAIDA
Parliamentary activity in legislature 1990-1992

DEPUTY
Constituency no.22 HUNEDOARA
start of the mandate: 18 june 1990
end of the mandate: 4 may 1992 - resignation - HCD nr.27/1992
replaced by: Nicolae Ungureanu

Political party:
 
MER-Romanian Ecological Movement 

Parliamentary group:
Parliamentary group ecologist and social-democrat 

Standing committees
Committee for Economic Policy, Reform, and Privatization
Committee for Ecological Balance and Environment Protection

Special committees

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Federal Republic of Germany - until may 1992 Secretary
 Friendship parliamentary group with People's Republic of China - until may 1992 Vice-Chairperson
 Friendship parliamentary group with Republic of Poland - until may 1992
 Friendship parliamentary group with Australia - until may 1992
 Friendship parliamentary group with Canada - until may 1992
 Friendship parliamentary group with Republic of Argentina - until may 1992
 Friendship parliamentary group with Lebanese Republic - until may 1992

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania thursday, 28 january 2021, 4:04
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro