Mircea-Nicu TOADER
Sinteza activitatii parlamentare în legislatura 2012-2016

DEPUTAT
ales deputat în circumscriptia electorala nr.18 GALAȚI, colegiul uninominal nr.2

Formatiunea politica:
PDL-Partidul Democrat Liberal - până în feb. 2015
PNL-Partidul Național Liberal - din feb. 2015

Grupul parlamentar:
Grupul parlamentar al Partidului Democrat Liberal - până în feb. 2015 Lider - din apr. 2013
 - până în feb. 2014
Grupul parlamentar al Partidului Național Liberal - din feb. 2015 Vicelider

Comisii permanente
Comisia pentru transporturi și infrastructură - Vicepreședinte (din feb. 2014)
Comisia pentru industrii și servicii (până în feb. 2014)
Comisia pentru cercetarea abuzurilor, corupției și pentru petiții (până în apr. 2013) - Președinte

Comisii permanente comune
Comisia permanentă a Camerei Deputaților și Senatului privind Statutul deputaților și al senatorilor, organizarea și funcționarea ședințelor comune ale Camerei Deputaților și Senatului - Secretar (din apr. 2015)

Grupuri de prietenie cu Parlamentele altor state:
 Grupul parlamentar de prietenie cu Regatul Suediei 
 Grupul parlamentar de prietenie cu Republica Malta  Vicepreședinte