Nicolae VĂCĂROIU
Sinteza activitatii parlamentare în legislatura 2000-2004

SENATOR - Presedintele Senatului
ales senator în circumscriptia electorala nr.3 ARGEȘ

Membru al Biroului Permanent
în sesiunea parlamentara:sep. - dec. 2004 - Președinte
 feb. - sep. 2004 
 sep. 2003 - feb. 2004 
 feb. - sep. 2003 
 sep. 2002 - feb. 2003 
 feb. - sep. 2002 
 sep. 2001 - feb. 2002 
 feb. - sep. 2001 
 dec. 2000 - ian. 2001 

Formatiunea politica:
PDSR-Partidul Democrației Sociale din România - până în iun. 2001
PSD-Partidul Social Democrat - din iun. 2001

Grupul parlamentar:
Grupul parlamentar al Partidului Social Democrat 

Delegatii ale Parlamentului României la organizatii parlamentare internationale:
Comisia Interparlamentară București - Chișinău (partea română)  Copreședinte