Curriculum Vitae
Comunicate de presă
Activitate parlamentară
2012-2016 (dep.)
inițiative legislative
întrebări și interpelări
moțiuni
luări de cuvânt în plen
votul electronic
declarație de avere
declarație de interese
www.gheorgheudriste.ro
 
Sunteti în sectiunea: Prima pagina > Legislatura 2012-2016 > Camera Deputaților > Gheorghe Udriște > Curriculum Vitae Versiunea pentru printare

Gheorghe UDRIȘTE
Curriculum Vitae

Date biografice

  • Data si locul nasterii: 06.10.1947, Localitatea Turceni, Judetul Gorj
  • Stare Civila: Casatorit, un copil, Horatiu Cosmin
  • Religie: Crestin Ortodox, Naționalitate Română

Studii și specializări

  • 1973 - Licentiat al Facultatii de Energetica din cadrul Universitatii Politehnice Bucuresti
  • 1995 - Specilializare curs post - universitar “ Managementul in transporturi”
  • 2008 - Specilializare curs post - universitar “ Managementul institutiilor publice”

Activitate profesională

  • Sept 1965 - Aug 1966 - Profesor suplinitor, Școala generală Plopșoru, Gorj; Școala generală Strâmba Jiu, Gorj
  • Feb 1968 - Sept 1968 - Functionar tehnic, Directia de Drumuri si Poduri, Gorj
  • Iul 1973 - Apr 1978 - Inginer și cercetător științific principal, INSTITUTUL DE CERCETĂRI ȘI MODERNIZĂRI ENERGETICE BUCUREȘTI
  • Mai 1978 - Feb 1997 - Șef secție, Șef department, S.C. METROREX S.A București
  • Mar 1997 - Feb 2001 - Director general, S.C. METROREX S.A București
  • Mar 2001 - 2007 - PRIMĂRIA MUNICIPIULUI BUCUREȘTI, Director general, Direcția Transporturi, Drumuri și Siguranța Circulației
  • 2007 - Iul 2008 - Primaria Municipiului Bucuresti Director General Directia Generala de Infrastructura si Servicii Publice
  • Feb 2009 - Iul 2012 - S.C. Metrorex S.A.Director general și președinte al CA
  • Aug 2012 - Oct 2012 - S.C. Metrorex S.A. Director Investiții și Achiziții Publice
  • iunie 2010 - Sep 2012 - Membru în CS al Complexului Energetic Oltenia
  • 2010 - Mai 2012 - Membru în CA și președinte CA al Complexului Energetic Turceni

Funcții, activități într-un partid politic

  • 1998 - 2000: Vicepresedinte, Partidul Democrat, Organizatia Municipiului Bucuresti
  • 2000 - 2001: Presedinte CSEL Partidul Democrat, Organizatia Municipiului Bucuresti
18.12.2012

Adresa poștală: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, București marți, 15 octombrie 2019, 2:36
Telefoane (centrala): (021)3160300, (021)4141111
E-mail: webmaster@cdep.ro