Curriculum Vitae
Press releases
Parliamentary activity
2012-2016 (dep.)
legislative initiatives
questions & interpellations
motions
speaches
voting records
wealth declaration
interest declaration
www.gheorgheudriste.ro
 
You are here: Home page > Legislature 2012-2016 > Chamber of Deputies > Gheorghe Udriște Versiunea pentru printare

Gheorghe UDRIȘTE
Parliamentary activity in legislature 2012-2016

DEPUTY
Constituency no.42 BUCURESTI, uninominal college no.25

Political party:
PDL-Democratic Liberal Party - until feb. 2015
PNL-National Liberal Party - since feb. 2015
 - until feb. 2016
 
independent  - since feb. 2016

Parliamentary group:
The parliamentary group of the Democrat Liberal Party - until feb. 2015
The parliamentary group of the National Liberal Party - since feb. 2015
 - until feb. 2016
The parliamentary group of UNPR - since jul. 2016

Standing committees
(since oct. 2015)
Committee for Economic Policy, Reform, and Privatization (until oct. 2015) - Vice-Chairperson (until sep. 2014)

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Brazil 
 Friendship parliamentary group with Japan 

Parliamentary activity in figures:
Speaches:44 (in 36 plenary sittings)
Political declarations:17
Legislative initiatives: 99, din care 19 promulgate legi
Questions & Interpellations: 28
Motions: 23

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania tuesday, 19 november 2019, 20:51
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro