Curriculum Vitae
Parliamentary activity
2012-2016 (dep.)
legislative initiatives
questions & interpellations
motions
speaches
voting records
wealth declaration
interest declaration
 
You are here: Home page > Legislature 2012-2016 > Chamber of Deputies > Sergiu-Constantin Vizitiu Versiunea pentru printare

Sergiu-Constantin VIZITIU
Parliamentary activity in legislature 2012-2016

DEPUTY
Constituency no.39 VASLUI, uninominal college no.7

Political party:
PDL-Democratic Liberal Party - until may 2013
UNPR-Uniunea Nationala pentru Progresul Romaniei - since may 2013

Parliamentary group:
The parliamentary group of the Democrat Liberal Party - until may 2013
The parliamentary group of the Social Democrat Party - since may 2013
 - until feb. 2016
The parliamentary group of UNPR - since feb. 2016

Standing committees
(since apr. 2014) - Vice-Chairperson (since jun. 2014)
Committee for Economic Policy, Reform, and Privatization (until apr. 2014)

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Slovak Republic - until dec. 2013 Chairperson
 Friendship parliamentary group with Republic of India 

Parliamentary activity in figures:
Speaches:7 (in 7 plenary sittings)
Political declarations:6
Legislative initiatives: 22, din care 3 promulgate legi
Questions & Interpellations: 38
Motions: 5

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania friday, 6 december 2019, 17:45
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro