Curriculum Vitae
Parliamentary activity
1996-2000 (dep.)
legislative initiatives
questions & interpellations
speaches
1992-1996 (dep.)
1990-1992 (dep.)
 
You are here: Home page > Legislature 1996-2000 > Chamber of Deputies > Ion Rațiu Versiunea pentru printare

Ion RAȚIU
Parliamentary activity in legislature 1996-2000

DEPUTY
Constituency no.2 ARAD
end of the mandate: 17 january 2000 - dead
replaced by: Stefan Popa

Political party:
 
PNTCD-National Peasant-Christian and Democratic Party 

Parliamentary group:
Parliamentary group National Peasant Christian and Democratic Party Civic-Ecologist 

Standing committees
Committee for Foreign Policy - Vice-Chairperson

Parliamentary delegations:
Delegation to the NATO Parliamentary Assembly - until jan. 2000 member

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland - since feb. 1997
 - until jan. 2000
 Secretary
 Friendship parliamentary group with Republic of Kazakhstan - since may 1998
 - until jan. 2000

Parliamentary activity in figures:
Speaches:11 (in 10 plenary sittings)
Political declarations:1
Legislative initiatives: 1
Questions & Interpellations: 1

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania saturday, 17 april 2021, 12:17
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro