Parliamentary activity
2000-2004 (sen.)
legislative initiatives
mediation committees
motions
speaches
1996-2000 (sen.)
1992-1996 (sen.)
 
You are here: Home page > Legislature 2000-2004 > Senate > Radu Vasile Versiunea pentru printare

Radu VASILE
Parliamentary activity in legislature 2000-2004

SENATOR
Constituency no.3 ARGES

Member of the Standing Bureau
parliamentary session:feb. - sep. 2004 - Vice-Chairman - until feb. 2004

Political party:
PD-Democratic Party

Parliamentary group:
Parliamentary group of the Democrat Party 

Standing committees
(since sep. 2001)
(jun. - sep. 2001)
(until jun. 2001)

Standing committees - joint
The Committee for European Integration (since sep. 2004)

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Lebanese Republic 
 Parliamentary group for UNESCO 

Parliamentary activity in figures:
Speaches:35 (in 3 plenary sittings)
Legislative initiatives: 2, din care 1 promulgata lege
Member of the14 mediation committees
Motions: 1

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania sunday, 23 february 2020, 0:54
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro