Curriculum Vitae
Parliamentary activity
2004-2008 (dep.)
legislative initiatives
questions & interpellations
motions
speaches
voting records
wealth declaration
interest declaration
 
You are here: Home page > Legislature 2004-2008 > Chamber of Deputies > Petru Lificiu Versiunea pentru printare

Petru LIFICIU
Parliamentary activity in legislature 2004-2008

DEPUTY
Constituency no.18 GALATI
start of the mandate: 17 december 2004 - HCD nr.36/2004

Political party:
PSD-Social Democratic Party - until jun. 2005
 
independent  - since jun. 2005
 - until nov. 2007
PD-Democratic Party - since nov. 2007
 - until feb. 2008
when PD becomes
PDL-Democratic Liberal Party 

Parliamentary group:
Parliamentary group of the Social Democrat Party - until jun. 2005
Parliamentary group of the Democrat-Liberal Party - since nov. 2007

Standing committees
Committee for Public Administration Territorial Planning

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Portuguese Republic 
 Friendship parliamentary group with Grand Duchy of Luxembourg  Chairperson

Parliamentary activity in figures:
Speaches:13 (in 13 plenary sittings)
Political declarations:5
Legislative initiatives: 9, din care 1 promulgata lege
Questions & Interpellations: 4
Motions: 8

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania thursday, 19 september 2019, 8:22
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro