Curriculum Vitae
Parliamentary activity
2008-2012 (dep.)
legislative initiatives
questions & interpellations
motions
speaches
voting records
wealth declaration
interest declaration
 
You are here: Home page > Legislature 2008-2012 > Chamber of Deputies > Emil Bostan Versiunea pentru printare

Emil BOSTAN
Parliamentary activity in legislature 2008-2012

DEPUTY
Constituency no.29 NEAMT, uninominal college no.8

Political party:
PNL-National Liberal Party - until dec. 2009
 
independent  - since dec. 2009

Parliamentary group:
The parliamentary group of the National Liberal Party - until dec. 2009
The parliamentary group of non affiliated MPs - since dec. 2009
 - until sep. 2011
 Vice-Leader
The progressist parliamentary group - since sep. 2011 Secretary - until mar. 2012
   Vice-Leader - since mar. 2012

Standing committees
Committee for Industries and Services - Vice-Chairperson (since sep. 2011)

Standing committees - joint
The Committee on European Affairs (until apr. 2010) - Secretary

Other commisions
Validation Committee

Parliamentary activity in figures:
Speaches:10 (in 9 plenary sittings)
Political declarations:7
Legislative initiatives: 16
Questions & Interpellations: 16
Motions: 7

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania sunday, 17 november 2019, 7:34
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro