Parliamentary activity
2004-2008 (sen.)
2000-2004 (sen.)
1990-1992 (sen.)
 
You are here: Home page > Legislature 1990-1992 > Senate > Antonie Iorgovan Versiunea pentru printare

Antonie IORGOVAN
Parliamentary activity in legislature 1990-1992

SENATOR
Constituency no.11 CARAS-SEVERIN
start of the mandate: 18 june 1990
end of the mandate: 9 june 1992 - resignation - HS nr.22/1992

Political party:
 
independent  

Parliamentary group:
Parliamentary group of the National Liberal Party 

Standing committees - joint
Joint Commission of the Chamber of Deputies and the Senate for the elaboration of the legislative proposal for the Constitution of Romania

Special committees

Inquiry committees

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with People's Republic of China - until jun. 1992
 Friendship parliamentary group with United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland - until jun. 1992
 Friendship parliamentary group with Australia - until jun. 1992
 Friendship parliamentary group with Italian Republic - until jun. 1992

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania friday, 7 october 2022, 21:10
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro