Parliamentary activity
2008-2012 (sen.)
legislative initiatives
motions
speaches
 
You are here: Home page > Legislature 2008-2012 > Senate > Mircea Diaconu Versiunea pentru printare

Mircea DIACONU
Parliamentary activity in legislature 2008-2012

SENATOR
Constituency no.3 ARGES, uninominal college no.1

Political party:
PNL-National Liberal Party

Parliamentary group:
The parliamentary group of the National Liberal Party 

Standing committees

(oct. 2010 - apr. 2011)
(oct. 2009 - oct. 2010)

Standing committees - joint

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Czech Republic - since mar. 2010 Chairperson
 Friendship parliamentary group with Denmark - since mar. 2010
 Friendship parliamentary group with Republic of Slovenia - since mar. 2010
 Friendship parliamentary group with Republic of Costa Rica - since mar. 2010

Parliamentary activity in figures:
Speaches:31 (in 25 plenary sittings)
Political declarations:9
Legislative initiatives: 36, din care 4 promulgate legi
Motions: 9

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania monday, 27 january 2020, 2:58
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro