Emilian PRICHICI
Parliamentary activity in legislature 2000-2004

SENATOR
Constituency no.4 BACAU

Political party:
PDSR-Social Democracy Party of Romania - until jun. 2001
PSD-Social Democratic Party - since jun. 2001

Parliamentary group:
Parliamentary group of the Social Democrat Party 

Standing committees
(since may 2004) - Secretary (since jun. 2004)
(feb. - may 2004)
(until may 2004) - Secretary

Parliamentary delegations:
Delegation to the Western European Union Assembly - since mar. 2003 substitute member

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Republic of Korea 
 Friendship parliamentary group with Croatia 
 Friendship parliamentary group with Republic of Finland