Parliamentary activity
1990-1992 (sen.)
 
You are here: Home page > Legislature 1990-1992 > Senate > Paul Jerbaş Versiunea pentru printare

Paul JERBAŞ
Parliamentary activity in legislature 1990-1992

SENATOR
Constituency no.38 VASLUI
start of the mandate: 18 june 1990
end of the mandate: 13 february 1992 - resignation - HS nr.4/1992

Member of the Standing Bureau
parliamentary session:jun. 1990 - feb. 1992 - Secretary

Political party:
 
FSN-National Salvation Front 

Parliamentary group:
Parliamentary group of the National Salvation Front 

Special committees

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with State of Israel - until feb. 1992
 Friendship parliamentary group with Belgium - until feb. 1992 Vice-Chairperson

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania wednesday, 1 february 2023, 20:58
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro