Curriculum Vitae
Parliamentary activity
2000-2004 (dep.)
legislative initiatives
mediation committees
questions & interpellations
motions
speaches
wealth declaration
interest declaration
 
You are here: Home page > Legislature 2000-2004 > Chamber of Deputies > Emil Boc Versiunea pentru printare

Emil BOC
Parliamentary activity in legislature 2000-2004

DEPUTY
Constituency no.13 CLUJ
end of the mandate: 1 july 2004 - resignation - HCD nr.15/2004
replaced by: Adrian Gurzau

Political party:
PD-Democratic Party 

Parliamentary group:
Parliamentary group of the Democrat Party - until jul. 2004 Vice-Leader - since feb. 2003
 - until apr. 2003
   Leader - since apr. 2003
 - until jul. 2004

Standing committees
Committee for Legal Matters, Discipline, and Immunities - Vice-Chairperson (since oct. 2001)

Special committees - joint
Committee for the elaboration of the bills concerning the revision of Romania's Constitution - Vice-Chairperson
- Secretary (since jun. 2001)

Other commisions
Validation Committee

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland - until jul. 2004 Vice-Chairperson
 Friendship parliamentary group with Republic of Korea - until jul. 2004
 Friendship parliamentary group with South Africa - until jul. 2004

Parliamentary activity in figures:
Speaches:325 (in 188 plenary sittings)
Political declarations:22
Legislative initiatives: 40, din care 7 promulgate legi
Member of the43 mediation committees
Questions & Interpellations: 127
Motions: 10

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania friday, 20 september 2019, 0:57
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro